המרכז לטיפול

בהפרעות חרדה ולחץ

054-499-9044

Gadot image

התמודדות עם בעיות הריון ופוריות

היבטים נפשיים עלולים להיות המקור או התוצאה בלא מעט תלונות או מצבים הנחשבים לנובעים מסיבות פיזיולוגיות בתחום רפואת הנשים. אורח החיים המודרני מעמיס על הנשים מצבי עקה (stress) שלא נחשפו אליהם בעבר. נמצא, כי חלק לא קטן מעקות אלו מוצא את ביטויו בדמות תלונות רפואיות אצל נשים. למרות ההכרה המתגבשת בכך שעקה נפשית נובעת ממקורות שונים, וכי היא סיבה או תוצאה של תסמינים כגון: הפרעות במחזור ובווסת, בעיות פוריות ובמהלך ההיריון ואף בתחום האונקולוגיה והכירורגיה הגניקולוגית. הטענה היא כי עד 40-50% ממצבי פוריות נמוכה או אי פוריות מקורם בבעיות רגשיות. בבעיות אלו ניתן לטפל בטיפול פסיכולוגי המשלב טכניקות שונות כגון טיפול דינמי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי, דמיון מודרך, ביופידבק לניהול וויסות לחצים ועוד.

הריון ולידה עשויים אף הם להוות עומס גופני ונפשי על האישה. השיפור המרשים ביכולת האבחון טרום-הלידה של בעיות בעוברים, מביאה לעלייה ברמת החרדה של הנשים במהלך ההריון.

בנוסף במהלך הלידה עצמה עוברת היולדת מספר שלבים שונים מבחינה פיזיולוגית. על מנת להתמודד טוב יותר עם שלבי ההריון והלידה השונים ועם הסטרס והחרדה הכרוכים בהם אנו משלבים הכנה קוגניטיבית- התנהגותית יחד עם תרגול ביופידבק, שמטרתם לשפר את השליטה בתהליכים פיזיולוגיים ופסיכולוגיים. בין היתר אנו משלבים טכניקות של לימוד נשימה סרעפתית, מדיטציה, הרפיית שרירים ודמיון מודרך ביחד עם שינויים נחוצים באורח החיים.