המרכז לטיפול

בהפרעות חרדה ולחץ

054-499-9044

Gadot image

התמודודת עם מעי רגיז - רגיש

תסמונת מעי רגיז (IBS) הינה תופעה הפוגעת באיכות החיים של 10% ל-20% מהאוכלוסייה. תסמונת המעי הרגיז-הרגיש קשר הדוק למצבי לחץ סובייקטיביים. הלוקים בתסמונת סובלים מכאבי בטן ושינויים ביציאות כגון יציאות לא סדירות, עצירות או שלשול. תתכנה תופעות נוספות כגון תפיחות הבטן, דחיפות למתן צואה ויציאות עם ריר. עוצמת התסמינים ותדירותם משתנה מאדם לאדם ויכולה לנוע מתסמינים קלים מאוד שאינם משפיעים על מהלך החיים השגרתי ועד לתסמינים קשים ותדירים הפוגעים באיכות החיים.

תסמינים

תסמיני המחלה מתחילים בדרך כלל בשנות העשרה המאוחרות עד שנות ה-20. החולים סובלים בדרך כלל מכאבים עוויתיים באזור הבטן התחתונה, וחשים הקלה לאחר התרוקנות. הכאבים מוחמרים בנוכחות לחץ ומתח נפשי וכשעה - שעתיים לאחר האוכל. לרוב הכאבים אינם מופיעים בלילה. החולים סובלים מעצירות או שלשול, ולעיתים משתי הבעיות גם יחד.
חולים רבים מדווחים על יציאה קשה בבוקר ולאחריה יציאות רכות יותר, לרוב מלוות בהפרשה של ריר.

המצב החרדתי כנראה אינו הגורם להופעת התסמונת, אך התסמינים שלה עלולים לצוץ בתקופות של חרדה ומתח. המנגנון הפיזיולוגי הגורם לכך אינו ידוע אך ייתכן שאצל הלוקים בתסמונת קיימת רגישות יתר של מערכת העיכול המתעוררת בעת שהאדם נמצא במצב דחק.

דרכי אבחון

בשלב הראשון הרופא יבצע תשאול - אינטייק. בהמשך המטופל יעבור בדיקה גופנית מקיפה ולאחריה, בהתאם לנתונים, ימליץ הגסטרואנטרולוג על ביצוע בדיקות מעבדה שונות (ספירת דם, כימיה, תפקודי בלוטת התריס, בדיקות סרולוגיה שונות וצואה(. בהתאם לתוצאות הבירור הראשוני יחליט על הצורך בביצוע בדיקות עזר נוספות דוגמת תבחין רגישות ללקטוז, אנדוסקופיה ועוד.

גורמים למחלה

א. מחקרים הראו שינוי בקשר העצבי וההורמונלי המקשר בין המוח למערכת העיכול ובין מערכת העיכול למוח.

ב. הפרעה בתנועתיות במעי הגס והדק. תנועתיות יתר עלולה לגרום לשלשול כתסמין בולט. תנועתיות מופחתת עלולה לגרום לעצירות כתסמין בולט.

ג. עליה בתחושת הכאב הסובייקטיבית. אצל חלק מהלוקים בתסמונת קיים סף נמוך לתחושת הכאב המשודר מדופן המעי גם בנוכחות לחץ ונפח נמוך באופן יחסי, אשר לרוב אינו גורם אצל מרבית האוכלוסייה לתחושה של כאב.

ד. התמלאות של פי הטבעת או חלקי מעי אחרים בנפח בכמות קטנה יחסית, שמיצר לחץ של גז נמוך עלולה לגרום להופעה של כאב בטן וצורך להתרוקן בתכיפות. מחקרים הראו כי תכולת הגז, המרכיבים, הנפח והלחץ במעי של חולים אלו תקינה.

ה. סיבות פסיכוסוציאליות. יותר ממחצית מהחולים הלוקים בתסמונת שפונים לעזרה רפואית סובלים מבעיות כגון דיכאון או חרדה. הבעיות הפסיכולוגיות משפיעות על תגובת החולה לתחושת הכאב.

דרכי טיפול

להשגת תוצאות מיטביות רצוי שהטיפול בתסמונת, לצד טיפול קוגניטיבי התנהגותי משולב ביופידבק יכלול גם:
טיפול תזונתי - רצוי לקבל הפניה לדיאטנית קלינית וביחד להרכיב תפריט מתאים תוך כדי בדיקת האפשרויות השונות וההשפעות של מזונות שונים על הופעת התסמינים.

מומלץ ביותר להקפיד על פעילות ספורטיבית באופן סדיר- הן להסדרת פעילות המעי והן להקלה על מתח נפשי.

טיפול תרופתי - במידה שהטיפול המשולב בנוסף לשינוי שינוי באורח החיים אינו מספיק, לעיתים יש צורך בטיפול תרופתי. הטיפול המומלץ משתנה בהתאם לתסמיני המחלה. במקרי עוויתות מעי יינתן טיפול בתרופות נוגדות התכווצות הנלקחות סמוך למועד הארוחה. במקרי שלשול יינתנו תרופות נוגדות שלשול. במקרי עצירות ניתן לטפל בסיבים תזונתיים, ובמידה וטיפול זה לא עוזר אושרה לאחרונה לשימוש תרופה הנקראת "זלמק" אשר מעודדת את פעילות המעי. במידה והאדם סובל בנוסף גם מחרדות או דיכאונות, טיפול תרופתי בנוגדי דיכאון מקל משמעותית על התסמינים.