המרכז לטיפול

בהפרעות חרדה ולחץ

054-499-9044

Gadot image

התמודדות עם משבר בזוגיות

זוגיות אמורה להיות מקור לאהבה, הנאה, תמיכה והתרגשות. ואולם, היא גם עשויה להיות מקור מתמשך לעצב ותסכולים כשהדברים משתבשים ואיננו מצליחים להתמודד עם האתגרים הזוגיים. משבר בזוגיות עשוי לנבוע מסיבות מגוונות, ועל כן אין דרך אחת נכונה להתמודד עם משברים כאלו. מערכות יחסים רבות עשויות לסבול מלחצים חיצוניים למסד את הקשר, או לחילופין לסיים אותו. כמו כן, כיום אנו נחשפים למודלים בלתי ריאליים של מערכות זוגיות שמייצרים אצלנו את הציפייה והרושם שמערכות יחסים זוגיות מתנהלות באופן מסוים, אשר במרבית המקרים לא ממש תואם את המציאות. משברי חיים מסוימים כמו התייתמות מהורה של אחד מבני הזוג, הפלה, פיטורין וכדומה, עשוי לעורר קשיים בזוגיות. כל זוג נתקל בבעיות אלו או אחרות, אשר הוא נדרש להתמודד עמן ולצלוח אותן ביחד. אך לעיתים משברים זוגיים משאירים כל אחד מבני הזוג בתחושה של ניכור, בדידות וחוסר אונים אל מול המשבר.

גורמים וביטויים

פעמים רבות משברים בזוגיות נובעים מנושאים מוכרים וישנים, אשר נידונו פעמים רבות בעבר הזוגי, ללא שינוי או התקדמות נראים לעין ביכולתכם לפתור את הבעיה כזוג. אתם מרגישים תקועים וכשהייאוש והתסכול גוברים, אתם מתחילים לחשוב ואולי אפילו לדבר על פרידה. למרבה הצער, משברים רבים שמביאים לפרידה עשויים בהחלט להיות פתירים.

ישנם מספר דפוסים בעייתיים אשר מובילים למשברים בחיי הזוגיות. הזנחה של מערכת היחסים גורמת לשחיקה של רגשות האהבה, אבדן ההתרגשות והתשוקה ובאופן בסיסי מחבלת ביכולת ליהנות אחד מחברתו של השני מתוך תחושה הדדית כי אינכם עוד בעלי תחומי עניין משותפים. טיפוח מערכת היחסים עשוי להיות אף קשה יותר כאשר תלוי ביניכם קונפליקט בלתי פתור. קונפליקטים כאלו נוטים לגרום להצטברות של רגשות כעס, תסכול והגורמים לריחוק. כל אחד מבני הזוג בטוח שאם רק בן או בת הזוג ישתנה/תשתנה הכול יסתדר, והדבר מרחיק פתרון אפשרי. חוסר בביטויי חיבה עשוי לנבוע מהצטברות של כעסים בלתי פתורים, ומתבטאים בדרך כלל במיעוט בשיחות ובתקשורת פתוחה ובהידרדרות בחיי המין, שני רכיבים חשובים בכל מערכת זוגית רומנטית בריאה. משבר בזוגיות מתבטא לעיתים קרובות גם באבדן החמלה כלפי בן הזוג. אנחנו כל כך שקועים בתסכולים שלנו, ובכעס ובכאב שאנו חווים, עד שהרצון הטוב שלנו כלפי מי שאנו חולקים עמה את חיינו פשוט נעלם. אנו מפסיקים לעשות פעולות פשוטות של אכפתיות וחמלה; הוא משאיר את מכסה האסלה למעלה; היא לא שואלת איך עבר עליו היום בעבודה או בלימודים. כל אחד מבני הזוג חש מבודד, בלתי מובן, מיואש.

שיטות טיפול בבעיה

בכל מערכת יחסים, המרכיב הקריטי להצלחה הוא תקשורת תקינה, שתאפשר הבנה פשוטה וכנה בין בני הזוג. וויכוחים ומריבות הינם חלק אינטגרלי מכל זוגיות, אך ההבדל העיקרי בין זוגיות שמצליחה לבין כאלו שאינן עומדות במשברי החיים הזוגיים, הינו איכות השיחה בין בני הזוג כמו גם האופן שבו הם נוטים להתמודד עם המחלוקות, שקיומן הינו בלתי נמנע בכל מערכת זוגית. אם אתם חשים כי הגעתם למבוי סתום, ואינכם מצליחים לתקן כזוג זוגיות יקרה לכם, שקלו להיעזר בייעוץ/טיפול זוגי. ישנן כיום שיטות רבות לטיפול זוגי, ביניהן ייעוץ זוגי ואישי, שיטת הגשטלט, טיפול זוגי בשיטת אימאגו ועוד.

חשוב לציין כי השיטות השונות לטיפול זוגי מתבססות על העיקרון היסודי של בניית תקשורת מספקת בין בני הזוג על מנת לאפשר התמודדות עם מחלוקות ומתן כלים לפתרון קונפליקטים משופר בין בני הזוג בעתיד. בהתמודדות עם קשיים בזוגיות, הכלל החשוב ביותר הינו – דעו על מה אתם מתווכחים לפני שאתם נכנסים ללהט העניין. כמו כן, גם במהלך הדיון, חשוב מאד להישאר ממוקדים במחלוקת הנוכחית, ולהשתדל להימנע מהעלאה של קונפליקטים מן העבר, דעותיהם של אנשים אחרים או להכליל את הבעיה לתחומים שאינם מן העניין הנוכחי. כאשר אינכם מסכימים – הקדישו זמן לפתור את הבעיה. זכרו, מותר לכם לא להסכים זה לא הופך אתכם לאויבים, נסו למצוא דרך להתמודד עם הבעיה ביחד. כאשר פונים לטיפול, עצם פינוי הזמן לצורך עבודה על הזוגיות מכניס אנרגיות חדשות שניתן להפנות לעבודה ושיפור הזוגיות. אחד הדברים הראשונים שנפגעים כשרמות התסכול וכעס עולות, הינו איבוד של קשר עין והתרחקות פיזית אשר מגבירים את תחושת הריחוק. טיפול זוגי יסייע, גם אם באופן מלאכותי בתור התחלה, לטפח מיומנויות אלו – שמירה על קשר עין, עידוד מגע עדין כמו לשים יד על הכתף, ואף החזקת ידיים. כמו כן, המסגרת הטיפולית תומכת בשמירה על תרבות דיבור המסייעת לפתרון משברים. כך תוכלו לדבר על האופן שבו אתם מרגישים באופן אישי וכנה. כך למשל, תוכלו לאמץ מחוות חשובות כגון הכרה בטיעון חשוב שמעלים בן או בת הזוג שלכם, דבר המסייע בשמירה על ערוץ פתוח וכבוד הדדי.