המרכז לטיפול

בהפרעות חרדה ולחץ

054-499-9044

Gadot image

בעיות התפתחות

כשמדברים על בעיות התפתחות חשוב קודם כל לזכור כי ילדים מתפתחים בקצב שונה וכי טווח הנורמה הינו רחב. עם זאת, נדרשת תשומת לב לעיכובים משמעותיים בתחומי ההתפתחות השונים – רגשי, מנטלי או גדילה פיזית. זאת מאחר שעיכובים אלה עלולים להעיד על ליקויים התפתחותיים, אשר זיהוי וטיפול מוקדם בהם יסייעו בצמצום משמעותי שלהם.

גורמים וביטויים

ישנן סוגים רבים של עיכובים התפתחותיים: עיכוב שפתי, עיכוב בהתפתחות הראייה, עיכוב ביכולות מוטוריות ותנועה, עיכוב ברכישת מיומנויות חברתיות ורגשיות ועיכוב קוגניטיבי. כאשר מופיע עיכוב ברבים מן התחומים שלעיל, הליקוי מוגדר כעיכוב התפתחותי רב תחומי. עם הגורמים המרכזיים לליקוי הרב התחומי נמנים: פגם גנטי כמו למשל תסמונת דאון, תסמונת אלכוהול עוברית, תסמונת האיקס השביר וסיבוכים רפואיים למיניהם. עם זאת, לעיתים לא ניתן לאתר את המקור לבעיה.

עיכוב שפתי הינו הסוג הנפוץ ביותר של עיכוב התפתחותי. תחת ההגדרה של עיכוב שפתי ישנה יכולת הדיבור הן מבחינה טכנית והן מבחינה הבנה של דיבור, ואף של מחוות בלתי מילוליות. ילדים אשר נחשפים בגיל הינקות ליותר מאשר שפה אחת עשוי לגרום לעיכוב שפתי קל אצל פעוטות, ליקוי זה אינו נמשך עד לשנות בית הספר. כמו כן, לקויות למידה, בעיה בתקינותם של שרירי הדיבור, בעיות שמיעה והפרעות על הספקטרום האוטיסטי עלולות להתבטא בעיכוב שפתי. עיכוב ראייתי נובע לעיתים קרובות מבעיה בתיאום קואורדינטיבי בין העיניים אשר אמור להתפתח עד לגיל חצי שנה הטווח הנורמה, אך עשויים להיות גם גורמים אחרים לעיכוב ראייתי. בדרך כלל הבעיה נפתרת עם משקפיים רגילים או מיוחדים, רטייה או ניתוח.

עיכוב התפתחותי אשר לא ניתן לאבחן מצב רפואי נלווה, עשוי לנבוע ממקור רגשי. במצב כזה, ייתכן שניתן יהיה להגיע לתוצאות הטובות ביותר בעזרת טיפול רגשי תמיכתי אצל מומחה מתחום בריאות הנפש.

שיטות טיפול בבעיה

ברוב המקרים הטיפול בעיכוב התפתחותי מערב עבודה של ההורים בבית. כך למשל, ההמלצה הראשונית לטיפול בעיכוב שפתי הינה להגדיל את כמות התקשורת המילולית עם הילד הן בדיבור והן בשירה ובקריאה ולעודד את הילד להשתתף. מבחינת טיפולים מקצועיים, ישנו היצע רחב של טיפולים אשר מותאמים לכל ליקוי באופן פרטני. בין הטיפולים המוצעים לבעיות התפתחותיות ישנם: קלינאי תקשורת וטיפולים ממוקדי שפה ודיבור, ריפוי בעיסוק, טיפולים פיזיים שיקומיים, כמו גם טכניקות התנהגותיות שונות הלקוחות מתחום הטיפול בספקטרום האוטיסטי. עבור ליקויים התפתחותיים אשר נובעים ממקור רגשי, או כתמיכה לטיפול ממוקד בתחום מקצועי אחר, ניתן לפנות לטיפול רגשי באמצעות טיפול במשחק על ידי פסיכולוג או פסיכותרפיסט מורשה.