המרכז לטיפול

בהפרעות חרדה ולחץ

054-499-9044

Gadot image

הפרעות התנהגות אצל ילדים

ילדים רבים יכולים להפגין התנהגות שתראה לנו המבוגרים כבעייתית במצבים שונים. גירויים שונים יכולים לגרום לשינויי מצב רוח, מאורע מרגש או מלחיץ יכול לגרום לביטויי לחץ ואף תוקפנות אצל הילד, מצבי מצוקה מסויימים בחיי הילד (כגון חולי או משבר במשפחה, מעבר דירה, מצוקה חברתית וכדומה) יכולים גם כן לקבל ביטוי של התנהגות מרדנית או מתריסה. ביטויים אלו הם תגובתיים, נורמטיביים ומותאמים. יחד עם זאת, לעתים לא ניתן להסביר את תגובות הילד והתנהגותו נראית יותר כבעיית התנהגות קבועה ולא נקודתית וזמנית, ללא הסבר מתאים. במקרים כאלה חשוב לאפשר לאיש מקצוע לאבחן את מצב הילד והתנהגותו ולהתאים לו תכנית התערבות טיפולית מתאימה.

הפרעות התנהגות כוללות התפרצויות זעם (טנטרום), אגרסיביות פיזית כמו תקיפה של ילדים אחרים, וכחנות מוגברת, גניבה וצורות אחרות של התנגדות והפרה של סמכות. הפרעות התנהגות בדרך כלל מושכות את תשומת לב המבוגרים כאשר הן באות לידי ביטוי בירידה בלימודים והדרדרות מערכות יחסים עם משפחה וחברים אשר מתגברות ככל שעובר הזמן. הפרעות התנהגות עשויות להדמות להפרעת קשב וריכוז, במיוחד בשל האימפולסיביות וההיפראקטיביות, ואולם אלו הפרעות נפרדות, אשר עשויות להופיע כל אחת בנפרד. עם זאת, בערך שליש מהילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז מפתחים הפרעות התנהגות נלוות להפרעה.

גורמים וביטויים

הפרעת התנהגות יכולות להופיע כאחת משתי הפרעות – הפרעת התנהגות מרדנית מתנגדת (Oppositional Defiant Disorder - ODD) או הפרעת התנהגות (Conduct Disorder - CD), כאשר הפרעת התנהגות (CD) הינה הפרעה חמורה יותר, הדורשת טיפול אינטנסיבי וכולל יותר מאשר הפרעת התנהגות מרדנית מתנגדת.

הפרעת התנהגות מרדנית מתנגדת מאופיינת על ידי מדריך ההפרעות הנפשיות (DSM-IV), כסימפטומים מתמשכים של התנהגויות נגטיביות, מפרות, בלתי מצייתות ועוינות כלפי דמויות סמכות. ילד עם ODD יגלה נטייה לווכחנות מול מבוגרים, יתרגז בקלות ויציק לחבריו בכוונה, בנוסף להתנהגויות בעייתיות נוספות. על הרקע הזה, הילד עשוי להיתקל בקונפליקטים חברתיים ולעימותים מול דמויות חינוכיות שונות בבית הספר ומחוצה לו. ללא טיפול מתאים, הסימפטומים מחמירים ועלולים להיות מאובחנים בהמשך כהפרעת התנהגות (CD) מלאה.

הפרעת התנהגות (CD) מוגדרת במדריך להפרעות נפשיות כדפוס התנהגות חזרתי ועקבי אשר מבטל את זכויותיו הבסיסיות של הזולת או אשר מהווה הפרה בוטה של הנורמות המותאמות לגיל של המטופל. הפרעה זו יכולה להתבטא באלימות כלפי אנשים ובעלי חיים, ונדליזם, גניבה, בריחה מהבית, אי התייצבות לבית הספר, או כל הפרה אחרת של חוקים ונורמות חברתיות. כאשר הפרעה זו מלווה בהפרעת קשב וריכוז, ילדים/נערים אלה עלולים לנשור ממסגרות חינוכיות באופן סדרתי, ואף להסתבך עם החוק לעיתים קרובות.

שיטות טיפול בבעיה

ילדים אשר סובלים מקו-מורבידיות של הפרעת קשב עם הפרעת התנהגות מטופלים מטכניקות התנהגותיות המוטמעות בבית ובבית הספר של הילד/נער. אשר מסייעות להם לזהות את סימני הכעס של עצמם ולהתמודד עמו באופן מסתגל יותר, זיהוי והתמודדות משופרת חייב להיות מחוזק על ידי דמות סמכות (הורה או דמות חינוכית) בזמן אמת, על מנת לאפשר לילד להתקדם ולפתח את המיומנויות החסרות לו. טכניקות מותאמות אישית אלו יכולות להיות מוקנות לילד על ידי מטפלים התנהגותיים מומחים. כמו כן, ניתן להשתמש בתרופות מעוררות (כמו ריטלין), אשר עשויות לסייע גם לסימפטומים של הפרעות התנהגות.