המרכז לטיפול

בהפרעות חרדה ולחץ

054-499-9044

Gadot image

הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים

הפרעת קשב וריכוז, כשמה, מתבטאת בהפרעה ביכולת למיקוד קשב ולריכוז לאורך פרקי זמן מספקים, המחבלת בהשלמת משימות באופן עקבי. ילדים אלו עשויים לסבול גם מאימפולסיביות, פעילות יתר ואף בעיות התנהגות. בדרך כלל הסימפטומים מופיעים כבר בגיל הגן, ורוב הילדים ממשיכים לסבול מההפרעה עד הבגרות.

חיים בבית עם ילד אשר סובל מהפרעת קשב וריכוז עשויים להיות מתסכלים ומלחיצים עבור שאר בני המשפחה, אך כהורים יש לכם אפשרות לעשות די הרבה על מנת להקל ולצמצם את השפעת הסימפטומים על חיי הילד וחיי המשפחה. ילדים עם הפרעה זו סובלים בדרך כלל מליקויים ביכולות הניהול – היכולת לחשוב ולתכנן מראש, לארגן, לשלוט בדחפים ולהשלים משימות. אתם כהורים יכולים לקחת על עצמכם את התפקיד הניהולי ולשמש לילד מדריכים עד שילד בעצמו מיומנויות אלו. ילדים הלוקים בהפרעה זו עשויים להתקשות לשתף פעולה ולהיענות לבקשות ולעיתים לגרום למבוכה וכעס אצל הוריהם. כהורים חשוב שתזכרו כי הילד אינו מתנהג כך בכוונה, הוא היה מאד רוצה לשמח אתכם, אבל הו אלא יודע איך לעשות את הדברים הבסיסיים האלו כמו לסדר את החדר או לשבת בשקט.

גורמים וביטויים

שלוש תתי קבוצות להפרעה

הקבוצה הראשונה מתאפיינת בבעיית קשב דומיננטית, הקבוצה השנייה מתאפיינת בבעיית היפראקטיביות דומיננטית, והשלישית מאופיינת בשילוב של בעיית קשב והיפראקטיביות.
ישנן מספר התנהגויות של ילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז אשר באות לידי ביטוי בהקשר המשפחתי בתוך הבית:

  • לא "שומעים" בקשות של ההורים, ולכן לא ממלאים אחר בקשות אלו.
  • מתקשים לעמוד בזמני השכבה בלילה, מתקשים להירדם.
  • הם לא מאורגנים ומוסחים בקלות, מה שמביא לכך שבני משפחה אחרים נאלצים לחכות להם, לנקות ולסדר אחריהם.
  • ילדים עם קשיי אימפולסיביות לעיתים קרובות מפריעים לשיחות ומושכים תשומת לב בזמנים לא מותאמים. הם מדברים לפני שהם חושבים מה שמוביל לכך שהם אומרים דברים מביכים או חסרי טקט.

שיטות טיפול בבעיה

ראשית, בכל חשד להפרעת קשב וריכוז, יש לפנות לאבחון ההפרעה אצל נוירולוג ילדים, רופא ילדים המומחה בהתפתחות הילד או פסיכיאטר ילדים.
בהמשך, הטיפול בילדים בכלל, ובהפרעת קשב וריכוז בפרט, הינו בדרך כלל טיפול מערכתי, אשר כולל התערבות משולבת עם ההורים כמו גם מול בית הספר של הילד. הטיפול המערכתי בילד כולל לעיתים קרובות הדרכת הורים אשר מסייעת להורים בהתמודדות השגרתית עם הסימפטומים של הילד הן מבחינה תפקודית בבית ומחוצה לו, והן מבחינת הקשיים הרגשיים שלעיתים קרובות עולים בילד כמו גם בהורים.

במרכז גדות קיימים מענים ייחודיים הכוללים טיפול ביופידבק ונוירופידבק אשר הוכחו מחקרית בעולם כיעילים בהתמודדות עם הפרעות קשב וריכוז עם או ללא תסמינים היפראקטיביים. טיפול נוירופידבק מכוון לשינוי של גלי המוח ודפוס הקשב עצמו, ולעומתו טיפול ביופידבק מכוון לשינוי רמות העוררות ורכישת כלים לוויסות ושליטה במצבי עוררות והיפראקטיביות.

במקביל, בהתייעצות עם רופא מומחה, יש לשקול מתן תרופות מעוררות (כמו ריטלין) אשר משפרות את ההתנהגות ואת היכולות הקוגניטיביות של הילד בטווח הקצר. כמו כן, המסגרת הטיפולית תוכל לספק לילד תמיכה וסיוע בבעיות ההתנהגות שעשויות להתלוות להפרעה, כאשר שילוב הכוחות ביחד עם ההורים והצוות החינוכי בבית הספר עשוי לייצר עבור הילד סביבה מקבלת ואוהדת, אשר תסייע לו בהתמודדות מול ההפרעה ותסמיניה באופן מסתגל ופרודוקטיבי יותר.