המרכז לטיפול

בהפרעות חרדה ולחץ

054-499-9044

Gadot image

ביופידבק

ביופידבק הינה שיטה טיפולית המסייעת למטופל לפתח מודעות ושליטה על תהליכים פסיכו פיזיולוגיים המתרחשים בגופו.

השיטה מבוססת על שימוש במערכת מחשב ומכשור אלקטרוני, המציגים בפני המטופל מידע שוטף על תהליכים ושינויים המתחוללים בגופו בזמן אמת. מידע זה, המשוב, מאפשר למטופל ללמוד כיצד להשפיע על תהליכים פנימיים אלו ולהביא בעקבות זאת לוויסות, איזון ושליטה ברמה הפיזיולוגית, רגשית, קוגניטיבית והתנהגותית.

מכשור הביופידבק כולל חיישנים מסוגים שונים המספקים מידע מגוון כגון רמות מתח שריר, טמפרטורת עור, מוליכות חשמלית של העור, נשימה והשתנות בקצב הלב. משתנים של פעילות חשמלית במוח, נמדדים גם הם ומטופלים בהתמחות נפרדת המכונה נוירופידבק, אשר פועלת על פי עקרון דומה לטיפול בביופידבק, ומתמקדת בתהליכים אלקטרו- כימיים במוח.

הטיפול בביופידבק ובנוירופידבק מבוססים שניהם על ההכרה כי שינויים ברמה הקוגניטיבית והרגשית משפיעים על המתרחש בגוף, וכי שינויים המתרחשים בגוף משפיעים גם כן על הרמה הקוגניטיבית והרגשית. מטרת הטיפול היא לאמן את המטופל בוויסות עצמי, הגברת מודעות והשגת שליטה במתרחש בגופו, מוחו ונפשו על מנת להגיע לאיזון ושיפור במצבו הבריאותי והנפשי.

טכניקת הביופידבק אינה חודרנית, ויישומה אינו כרוך בתופעות לוואי הקיימות לעיתים בטיפולים אחרים. בשונה מהפסיביות והתלות הנוצרים בחלק מגישות טיפול אחרות, שיטת הביופידבק מייצגת גישה אקטיבית המאפשרת למטופל לקחת אחריות ולהשפיע בעצמו על בריאותו הנפשית והפיזית. זהו טיפול המשלב ידע מתחומי הרפואה, הפסיכולוגיה והטכנולוגיה, ומתייחס אל האדם כשלמות שכל מרכיביה קשורים ומשפיעים זה על זה.

המטפלים בביופידבק יכולים להיות בעלי מגוון של התמחויות כגון: פסיכולוגים, רופאים, פסיכיאטרים, עובדים סוציאליים, אחיות, רופאי שיניים, פיזיולוגים ופיזיותרפיסטים. רובם משתמשים בטכניקות נוספות משטחם המקצועי במשולב עם השימוש בביופידבק.

בעיות והפרעות המטופלות על ידי ביופידבק

הטיפול בביופידבק הוא טיפול ממוקד וקצר טווח באופן יחסי. הוא מתאים לילדים ולמבוגרים ומסייע בקשת רחבה של הפרעות, בהן בין היתר:

 • הפרעות חרדה ופחדים מסוגים שונים
 • כאבים אקוטיים וכרוניים
 • הפרעות שינה
 • הפרעות קשב וריכוז
 • הפרעות התנהגות והתפרצויות זעם
 • היפראקטיביות בילדים ובמבוגרים
 • בעיות לחץ דם
 • הפרעות במערכת העיכול
 • מחלות עור שונות
 • תסמונות פוסט טראומתיות
 • קור וכאב בקצות הגוף (בעיקר אצבעות) – Raynaud's Disease.
 • אפילפסיה
 • בעיות של חוסר שליטה בצרכים
 • אסטמה
 • הפרעות אכילה ובעיות משקל
 • תהליכי שיקום לאחר שיתוק והפרעות בתנועה
 • שיפור ביצועים ותפקוד במצבי לחץ
 • ניהול מתחים במצבים רווי מתח כגון מחלה ממושכת ועוד.

מהלך הטיפול בביופידבק

מהלך הטיפול בביופידבק כולל מספר שלבים.

השלב הראשון מכונה שלב ההיכרות. בחלק זה של הטיפול נערך אינטייק מילולי שבו מנסה המטפל לקבל מידע רב ככל שניתן לגבי המטופל והסיבה שהביאה אותו לטיפול: רצף התפתחותי של הבעיה, אופיו המדויק של הסימפטום, תדירות הופעתו, זיהוי הנסיבות הרלוונטיות בהם מופיע או נעלם הסימפטום ,שלילת סיבות רפואיות לסימפטום, השפעת לחץ על הופעת הסימפטום, מידת המוטיבציה לטיפול, ציפיות מהטיפול, ניסיונות התמודדות בעבר ורקע כללי לגבי המטופל, סגנון חייו, משאבים, כוחות וכדומה. בנוסף, המטפל מציג למטופל את דרך הטיפול בביופידבק ומסביר את הרציונל שבבסיס הטיפול ושיטת העבודה.

בהמשך לחלק אבחוני זה, נערך למטופל פרופיל פסיכו פיזיולוגי. לצורך עריכת הפרופיל מחובר המטופל למספר חיישנים שהם חלק ממכשור הביופידבק. החיישנים מעבירים למטפל מידע ממערכות גופניות שונות של המטופל על דפוס התגובה הפסיכו פיזיולוגית שלו במצבי רגיעה ומתח. המידע המתקבל מוצג בהמשך גם למטופל על גבי המחשב, ומשמש לגילוי הקשר בין הגוף והנפש, הבנת הסימפטומים הרלוונטיים, דפוסי התגובה האישיים של המטופל, וניסיונות ראשונים להשפיע עליהם. בסיום שלב זה נערך החוזה הטיפולי ונקבעת מסגרת ההתערבות בטיפול.

השלב השני בטיפול הוא שלב רכישת טכניקות הרגיעה. בשלב זה המטפל מלמד את המטופל מגוון של טכניקות הרפיה שונות, בהן טכניקות נשימה, הרפיית שרירים, דמיון מודרך, אימון אוטוגני, טכניקות קוגניטיביות ועוד. תרגול הטכניקות נעשה בשלב ראשון ללא מכשור, ובהמשך בחיבור למכשור הביופידבק.

בתחילה מתנסה המטופל ברכישת כלים אלו ללא הפרעות מצד המטפל, ובהמשך תוך אתגור ויצירת קשיים ותנאי סביבה טבעיים מחיי היום יום של המטופל. האימון נעשה באמצעות משחקי המחשב המופעלים בהתאם למשוב המתקבל מהחיישנים השונים אליהם מחובר המטופל.

השגת השליטה והיכולת לויסות עצמי המושגת באמצעות תרגולים אלו, מאפשרת התחלת חשיפה הדרגתית במקרים רבים של הפרעות חרדה (דה-סנסיטיזציה). במקביל לתהליכים אלו מתנהלות שיחות עם המטפל שמטרתן להגביר את המודעות, להעמיק את הבנת התהליכים הרגשיים והקוגניטיביים המתרחשים במקביל, וליצור שינויים בתבניות אלו.

השלב הבא בטיפול הוא שלב היישום וההכללה. המטרה בשלב זה היא הרחבת יכולת השליטה למגוון מצבים רחב ככל שניתן בהם הבעיה המטופלת עלולה להתבטא, חשיפה למצבים מעוררי חרדה, הפחתת הימנעויות והכללת הטכניקות הנלמדות ככלים יישומיים מחוץ לחדר הטיפולים, במצבי חיים שונים, וללא עזרת המכשור או המטפל.

כל שלבי התרגול כוללים תרגול עצמי של המטופל בבית ומילוי משימות שהוגדרו במהלך הטיפול.

השלב האחרון הוא שלב הפרידה והסיום, בו המטופל כבר יודע לזהות רמזים פנימיים של תגובות עוררות או הרפיה, ללא צורך בשימוש במכשור הביופידבק. בשלב זה מושם דגש על שינוי סגנון חיים העלול לעודד חזרת הסימפטום. המטופל מרגיש כי הוא יודע להגיע לוויסות עצמי נכון וכי יש בידיו הכלים להתמודד עם מצבי לחץ או קשיים שבגינם הגיע לטיפול. בסיום המפגשים יתקיים סיכום התהליך הטיפולי שהתרחש ותינתן אפשרות לקביעת פגישה נוספת לצורך מעקב או טיפול נוסף.

CBT משולב ביופידבק

לצד היתרונות המרובים שיש לטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי (CBT) לעתים הטיפול מתעכב ואפילו נעצר כשמטופל אינו מסוגל, למרות שהבין את טעויות החשיבה שלו, לשנותן. בעוד שהמרכיב ההתנהגותי בטיפול מסייע בנקודות אלה פעמים רבות, לעתים יש צורך בהגמשה נוספת בדפוסי ההתמודדות של הלקוח. לשם מתן מענה טיפולי יעיל למצב שכזה, נעשה לעיתים שימוש בטיפול משולב: CBT + ביופידבק.

ביופידבק (פסיכופיזיולוגיה קלינית) הוא כלי טיפולי שמאפשר לאדם לראות את תגובותיו ללחץ בזמן אמת וביחד עם המשוב ללמוד לשנותן. הקשר הפסיכו-פיזיולוגי מתמקד בתפיסה שהגמשת התגובה הגופנית מאפשרת הגמשה בחשיבה. ככל שהחשיבה מתגמשת גם הדריכות הגופנית פוחתת. אנשים הסובלים לדוגמא מהפרעות חרדה מבטאים תחושת חרדה מתמדת מפני מצבים של אי ודאות ושל אובדן שליטה. בעזרת ביופידבק ניתן ללמוד ויתור על שליטה מבלי לחוש מאויימים, להיפך, תהליך הויתור על השליטה מלווה בחיזוקים רבים. בעזרת הביופידבק עובר הלקוח תהליך חוייתי של ויתור על שליטה. תהליך זה מסייע לו לשנות גם את סגנון חשיבתו הנוקשה ולהגמיש את דפוסי ההתנהגות הנוקשים שמשמרים את ההפרעה.

מאז 1999 עוסק מרכז גדות בפיתוח פרוטוקולים טיפוליים המשלבים ביופידבק ביחד עם טיפול קוגניטיבי-התנהגותי להגברת יעילות הטיפול.

לימודי קורס ביופידבק


מרכז גדות וד"ר יובל עודד מציעים לאנשי מקצוע ומטפלים מגוון הכשרות, סדנאות וקורסים מקצועיים בתחום הביופידבק המוכרים על ידי איגוד IBNA.

ד"ר עודד ומרכז גדות מציעים מגוון רחב של קורסים ללימודי ביופידבק, המרכז הינו המנוסה ביותר בארץ בהכשרות בתחום הפסיכופיזיולוגי עם למעלה מ65 מחזורי הכשרה מאז 2002.

אנא לחצו על הקורס על מנת לקבל מידע נוסף.

מגוון הכשרות לאנשי מקצוע ומטפלים בתחום הביופידבק

מגוון קורסים וסנדאות לקהל הרחב בתחום הביופידבק