המרכז לטיפול

בהפרעות חרדה ולחץ

054-499-9044

Gadot image

טיפול בסכמה

טכניקת הטיפול בסכמה (Schema Therapy) היא שיטת טיפול אינטגרטיבית אשר מושתתת על עקרונות טיפול קוגניטיבי התנהגותי ומשלבת בתוכה את עקרונות טיפול זה לצד מרכיבים מתיאורית ההתקשרות, תיאורית יחסי אובייקט, תיאורית הגשטלט, תיאוריות קונסטרוקטיביות ופסיכואנליטיות. במצבים בהם מתרשם המטפל שדרוש טיפול ארוך טווח ולא די בטיפול קוגניטיבי התנהגותי ממוקד מוצע לעתים טיפול מסוג זה. השוני בין טיפול זה לטיפול הקוגניטיבי ההתנהגותי המסורתי מתבטא באמצעות מתן דגש רב יותר על חוויות הילדות וההתבגרות כמקור לבעיות פסיכולוגיות, שימוש בטכניקות רגשיות, הקשר בין המטופל למטפל ועל סגנונות התמודדות לא אדפטיביים של המטופל.

במסגרת הטיפול, המטפל והמטופל עוקבים אחר סכמות דומיננטיות אצל המטופל מהילדות המוקדמת להווה, תוך הדגשת מערכות היחסים הבינאישיות שהוא מצוי בהן. המטפל חובר למטופל בנסיונותיו לשנות ולהגמיש את הסכמות הלא אדפטיביות שלו וכאשר האחרון חוזר על התנהגויות לא מסתגלות כתוצאה משימוש בסכמות אלו, המטפל מסייע לו בתהליך השינוי.

הטיפול אשר יוסד בשנות ה-90 על ידי ד"ר ג'פרי יאנג הוכח עד כה כיעיל בהפרעות דיכאון וחרדה כרוניות, הפרעות אכילה, בעיות חמורות בזוגיות, התמכרויות, וקשיים ביצירה ובשימור קשרים אינטימיים.