המרכז לטיפול

בהפרעות חרדה ולחץ

054-499-9044

Gadot image

חדר כושר מנטלי ®

 חדר כושר מנטלי ® (חכ"מ) הינו שיטה המשלבת ידע השאוב מן הפסיכולוגיה קלינית, הנוירופסיכולוגיה ומן הפסיכופיזיולוגיה הקלינית.

זה מכבר ידוע כי איכות התפקוד של הפרט קשורה ביכולתו לווסת ביעילות את רמות המתח לפני ובזמן הפעילות. בעוד שמתח מסוים דרוש לתפקוד מיטבי, מתח עודף עלול לפגום באיכות הביצועים ולפגוע במיצוי הפוטנציאל של הפרט. כיום ישנה מודעות גוברת והולכת לחשיבותה של הכנה מנטאלית למצבים שבהם נדרשים ביצועים מיטביים תחת לחץ. שיטת חדר כושר מנטלי ® יוסדה ופותחה על בסיס ניסיון מצטבר של 15 שנה בהכנת אנשים להתמודדות עם מצבי לחץ.

שיטת חדר כושר מנטלי ® שמה למטרה לפתח את המיומנות של המתאמן בהתמודדות עם מתחים ולחצים, תוך שמירה על איזון פיזי ונפשי מול מאורעות מתגלגלים. ייחודו של חדר כושר מנטלי ® הוא בשילוב של כלים רפואיים מערביים לצד גישות מזרחיות כמו מדיטציה, נשימות וכיו"ב, כמו גם שיטות נוספות לחיסון בפני לחצים כמו ביופידבק. השיטה פותחה על ידי ד"ר יובל עודד, פסיכולוג ונוירופסיכולוג, והיא רשומה כסימן מסחר בישראל וכפטנט בינלאומי. יעילותה של השיטה הוכחה באופן מחקרי.

שיטת חדר כושר מנטלי ® בנויה ממספר מרכיבים עיקריים:

  • הבנת התגובות הפסיכולוגיות והתהליכים הפיזיולוגיים הנלווים כאשר אדם נתון בלחץ.
  • רכישת יכולת לוויסות עצמי משופר ברמה הפיזיולוגית, בעזרת ביופידבק ונוירופידבק.

שיטת הביופידבק הינה גישה טיפולית כוללת, המאפשרת למתאמן ללמוד להשיג ויסות, איזון ושליטה בתפקודים פיזיולוגיים אשר נחשבו בעבר כבלתי ניתנים לשליטה רצונית. השיטה מבוססת על שימוש במערכות אלקטרוניות, המציגות בפני המתאמן אינפורמציה שוטפת על תהליכים ושינויים המתחוללים בגופו. אינפורמציה זו, המשוב, המוצגת בזמן אמת, מאפשרת למתאמן ללמוד להשפיע על תהליכים אלה.

הפרמטרים בהם נעשה שימוש בחדר הכושר המנטלי הינם: מוליכות עור, השתנות קצב הלב, טמפרטורה, קצב נשימה, מתח שרירי, וגלי מוח (נוירופידבק). נלמדות שיטות כגון: נשימה סרעפתית, הרפיית שרירים ועוד.

מחקרים מדעיים שנעשו מדגימים שינויים דרמטיים ביכולת להשפיע ע"י אימון בביופידבק על מערכת העצבים האוטונומית. ממצאים אלה חשובים מאוד כיוון שזו מערכת המגיבה אוטומטית במצבי לחץ ומשפיעה על יכולת התפקוד של האדם.

לצד היכולת לווסת תהליכים פיזיולוגיים שונים חדר כושר מנטלי ® עוסק בלימוד טקטיקות פסיכולוגיות לחיסון בפני לחצים. רוב הטכניקות לקוחות מהגישה הקוגניטיבית-התנהגותית. פרוטוקול האימון כולל טקטיקות לשליטה בקשב (הסחה, מיקוד, דיבור פנימי) פתרון בעיות, ניהול זמן, אסרטיביות ועוד. נלמדות גם שיטות לשיפור האינטליגנציה הרגשית.
בחדר כושר מנטלי ® נעשה שימוש בתוכנות מחשב לשיפור יכולות קוגניטיביות שונות: תפיסה, קשב, זיכרון, חשיבה במקביל, תכנון ופונקציות ניהוליות אחרות.
לאחר שנלמדות ומתורגלות המיומנויות בתחומים השונים, ישנם תרגילים המאתגרים את המשתתפים בכל הרמות שתורגלו: הפיזיולוגית, הקוגניטיבית ההתנהגותית והרגשית.

הייחודיות במודל חדר כושר מנטלי ® היא באימון האינטגרטיבי והסימולטני בטכניקות שבד"כ נלמדות בנפרד ובאתרים שונים. בחכ"מ מתרגלים המשתתפים משחקי חשיבה מאתגרים תוך קבלת משוב על מצבם הפיזיולוגי בזמן אמת ותוך קבלת הנחיות כיצד להגיע לביצוע אופטימלי. האימון נעשה תחילה בעוצמות לחץ נמוכות שעולות ככל שמתקדמים באימון. בזכות תוכנה ייחודית Alive שפותחה בשיתוף החברה האמריקאית Somaticvision ניתן לבצע תרגולים גם באופן עצמאי בבית המתאמן.

ב15 השנים האחרונות התבצעו מחקרים במהלכם הוגדרו התנאים בשיטות האימון היעילות ביותר עבור אוכלוסיות שונות ועבור אנשים עם דפוסי התמודדות שונים. המחקרים נעשו על אוכלוסיות המצויות בלחצים ניכרים: במחלקות אונקולוגיות ובמספר יחידות צבאיות. נמצא שהשיטה בה נעשה שימוש בחדר כושר מנטלי ® הינה יעילה בהפחתת נזקים נפשיים כתוצאה מחשיפה ללחצים אליהם נחשפו המשתתפים אחרי תהליך האימון המנטלי.
חדר כושר מנטלי ® מיועד לכלל האוכלוסייה וכן לאנשים הפועלים תחת לחצים ניכרים: בצבא, בבתי חולים, בחברות היי-טק ובמערכת החינוך. השיטה אומצה על ידי משרד ההגנה הצרפתי, על ידי יחידות העילית בצה"ל כגון יחידת שלדג, שייטת 13 וטייסות.

חדר כושר מנטלי ® "מתמקד בין היתר בניהול לחצים,