המרכז לטיפול

בהפרעות חרדה ולחץ

054-499-9044

Gadot image

התמודות עם טיקים וטורט

טיקים הם ביטוי להפרעה נוירו־התפתחותית נפוצה הגורמת להופעת לא רצונית של תנועות או קולות פתאומיים, חוזרים ונשנים, בשל פעילות קבוצת שרירים אחת או מספר קבוצות. הופעת הטיקים נגרמת ככל הנראה עקב שילוב של סיבות סביבתיות ותורשתיות, וכוללת גם מעורבות של תהליכים נוירולוגיים. כמו כן, ידוע כי מצבי עייפות לחץ וחרדה מגבירים את הופעת הטיקים.

טיקים תנועתיים יכולים להתבטא במצמוץ בעיניים, עווית בפנים, הטיית הראש, הסטת מבט, תנועות פתאומיות של הגפיים, מתיחות של צוואר או גפיים וקפיצות. לעומתם, טיקים קוליים יכולים להתבטא בקשת רחבה של תופעות: החל מכחכוח גרוני, המהום, משיכה באף, שיעול טורדני ועד הגיית הברות, מילים וחזרה על משפטים.

תסמונת טורט הינה הפרעת טיקים ספציפית המאופיינת במספר טיקים תנועתיים וקוליים המופיעים פעמים רבות במהלך היום , כמעט בכל יום ובמשך תקופה ארוכה.

במקרים רבים ההפרעה מלווה בבעיות אחרות - רגשיות, התנהגותיות וקוגניטיביות. ילדים רבים סובלים מתסמינים טורדניים־כפייתיים וקשיי קשב וריכוז כמו גם מהתקפות זעם, דיכאון, חרדה ולקויות למידה. פעמים רבות יתקלו ילדים אלו בבעיות וויסות רגשי וגופני, וכן בבעיות חברתיות.

טיפול בהפרעת טיקים יכלול באופן המותאם אישית לכל מטופל מרכיבים של טיפול קוגנטיבי התנהגותי, טיפל רגשי ותמיכתי, הדרכת הורים, טיפול תרופתי, וטיפול ביופידבק לוויסות לחצים והפחתת מתח, וכן ליצירת חלופות התנהגותיות לטיקים.