המרכז לטיפול

בהפרעות חרדה ולחץ

054-499-9044

Gadot image

טראומה

לאחר חוויה של טראומה, אדם עלול להיקלע לרגשות מעוררי מצוקה, זיכרונות קשים ואף להמשיך ולחוש בסכנה גם לאחר חזרתו לשגרה. תגובות אלו אינן ייחודיות רק למי שחווה טראומה באופן ישיר, אלא גם אצל אנשים אשר היו עדים לטראומה, שמעו אודותיה או היו בקשר קרוב עם אדם אשר חווה טראומה. ייתכן טווח רחב של תגובות לטראומה אשר עשויות להיות מעוררות על ידי אנשים שונים, מקומות ורמזי טראומה. האדם עשוי אף לחוות תגובות לטראומה אשר ממבט ראשון נראות כאינן קשורות אליה באופן ישיר. רוב האנשים הנחשפים לאירועים טראומטיים מפתחים את הסימפטומים המפורטים בפרק זה בשבועות הראשונים שלאחר האירוע. ואולם, רק מיעוט מפתחים בסופו של דבר "הפרעה פוסט טראומטית", אשר מתבטאת בהימשכות ואף החמרה בסימפטומים הנ"ל, כתלות בגורמים תורשתיים וסביבתיים וכתלות בטיפול המידי לאחר הטראומה. לקריאה בהרחבה על הפרעה פוסט טראומטית תוכלו לעבור לפרק הפרעת דחק פוסט טראומטית

גורמים וביטויים

לא כל אירוע אשר טומן בחובו פוטנציאל טראומטי, יגרור תגובה טראומטית אשר עלולה להוביל לנזק רגשי ופסיכולוגי מתמשך. ישנם אנשים אשר חוו חוויות קשות ביותר והצליחו להתאושש ולהתגבר על האירועים שעברו, ואילו אחרים עשויים לחוות פגיעה מתמשכת בתפקוד כתוצאה מאירועים אשר עשויים להראות פחות קיצוניים לצופה מן הצד. בין הגורמים לטראומה אשר מגבירים את הרגישות לחוות טראומה, נראה כי ישנו מקום מרכזי לחוויה טראומטית בילדות, אשר מגבירה באופן מהותי את הרגישות לחוויות טראומות בעתיד (סביבה בלתי יציבה, אובדן או הפרדה מהורה, מחלה או מצב רפואי חמור, התעללות פיזית נפשית או מינית, הזנחה ובריונות). כמו כן, אנשים אשר נמצאים תחת לחץ כבד או חוו אובדן בעת האחרונה נמצאים בסיכון מוגבר.

נציג כעת רשימה של תגובות וביטויי טראומה, כולן תגובות נורמליות למצב בלתי-נורמלי אשר התרחש בחייו של אדם:

  • הכחשה, קושי להאמין במה שקרה
  • כעס, חוסר מנוחה, שינויי מצב רוח קיצוניים
  • אשמה, בושה, האשמה עצמית
  • תחושות של עצב וחוסר תקווה
  • בלבול, קושי להתרכז
  • חרדה ופחד
  • נסיגה מחברת וקרבתם של אחרים
  • תחושה של ניתוק וקהות


מבחינה פיזית-גופנית, עשויות להופיע תופעות שונות: בעיות שינה וסיוטי לילה, תגובת בהלה מוגברת, דופק לב גבוה במנוחה, מיני כאבים ומיחושים, עייפות, קושי להתרכז, עצבנות וחוסר שקט מוטורי ומתח שרירי מוגבר.

שיטות טיפול בטראומה

טראומה מפריעה לאיזון הטבעי של הגוף ומקפיאה את האדם במצב של עוררות יתר ופחד. למעשה, ניתן לומר שמערכת העצבים "נתקעת" בהילוך גבוה. לכן, על כל טיפול מוצלח בטראומה להתייחס לחוסר האיזון ולשקם את תחושת הביטחון הגופנית.
העיקרון המרכזי בהתמודדות עם טראומה הינו הפסקת ההימנעות מרגשות וזיכרונות קשים ונכונות להתמודד עימם ולעבד אותם. כמו כן, ישנה חשיבות לפריקת אנרגיה עצורה אשר מקורה בתגובת החירום הגופנית (fight-or-flight) ועל כן פעילות גופנית סדירה עשויה לשפר את המתיחות הגופנית המתלווה להתמודדות עם טראומה. בהתמודדות עם טראומה, אחד הכלים השימושיים הינו השגת שליטה טובה יותר בוויסות רגשות חזקים, אשר שכיחים בהתמודדות עם אירועים קיצוניים וטראומטיים. לבסוף, התמודדות עם טראומה דורשת משאבים רבים, ובין היתר האפשרות לתמיכה על ידי דמויות משמעותיות קרובות הינה קריטית. עם זאת, טראומה עשויה לפגום ביכולת של האדם לתת אמון באנשים אחרים, כאשר במקרים רבים מתברר כי גם טרם הטראומה היה קושי ביצירת יחסי אמון. לפיכך, עיקרון חשוב נוסף הינו יצירה ו/או שיקום של היכולת לתת אמון באנשים אצל האדם המתמודד עם הטראומה.

שיטות הטיפול הנפוצות בטראומה הינן: חוויה גופנית (Somatic experiencing) הינה שיטת טיפול אשר מתמקדת בתחושות הגוף במקום בזיכרונות ומחשבות אודות האירוע הטראומטי. הריכוז בגוף מאפשר להתחבר לאנרגיה ולמתח שמקורם בטראומה מה שמאפשר לאינסטינקטים הבסיסיים לפרק את האנרגיה הזו בדרכים טבעיות כגון בכי, רעד וכדומה. טיפול בתנועות עיניים (Eye Movement Desensitization and Processing - EMDR) משלב אלמנטים מתוך הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי יחד עם גירויים בתנועות עיניים או גירויים קצביים אחרים. תנועות העיניים הלוך-חזור נחשבות כפועלות "להפשיר" את הזיכרונות הטראומטיים מה שמאפשר לעבד אותם. ביופידבק (Biofeedback) הינו טיפול אשר מכוון לאמן את המטופל לשלוט בתגובות פסיכופיזיולוגיות כמו מתח שרירי, לחץ דם ודופק לב. ביופידבק נחשב יעיל מאד בטיפול מצבים אשר נוצרו מלחץ קיצוני, אשר יוצרים חוסר איזון פיזיולוגי. ביופידבק מאמן בשיטות לאיזון והרגעה פיזיולוגית אשר מקלה על הסימפטומים. טיפול קוגניטיבי התנהגותי (Cognitive Behavioral Therapy - CBT) מסייע בעיבוד מחשבות ורגשות הנוגעים בטראומה, על אף שטיפול זה אינו מתמודד באופן ישיר עם התסמינים הגופניים של הטראומה, הוא יכול להיות יעיל מאד בשילוב עם תרפיה גופנית כלשהי – חוויה גופנית, EMDR, ביופידבק וכדומה.